U Norveškoj nema mesnica i pekara! Dapače, čak ni dva najpopularnija lanca supermarketa nemaju šalter na kojem vam teta nareže 20 (jel može 23?) deka nečega kao u Hrvatskoj.
Horten je veličinom sličan Koprivnici pa ću ih usporediti u ovom kontekstu . Koprivnica ima nekoliko mesnica, plac i pozamašan broj pekara. Horten ih, s druge strane, nema. Meso i kruh možete kupiti u supermarketima ravno s polica, ali naših svakidašnjih buhtli s čokoladom, lisnato šunka-sireva ili hrenovki u pecivu nema.
U Oslu je, vjerujem, malo drugačija situacija, ali mislim da su svejedno mesnice i pekare smatrane nekom vrstom luksuza prije nego svakidašnjim prizorom.
Tri glavna lanca supermarketa u kojima se Norvežani opremaju špecerajem su:
Kiwi
Rema 1000
Meny
Fino su sva tri različitih boja pa dok se ide u dućan možeš birati želiš li u plavi, crveni ili zeleni. Postoje i ostali lanci, ali ova tri su najpopularniji. Meny je jedini lanac koji ima šalter s toplom hranom, mesom, ribom i narescima. Ujedno je i najskuplji, ali ima najbolji izbor namirnica.
No, sve u svemu, nije da mi pekare nešto fale. Dapače, sviđa mi se za promjenu ne oslanjati se toliko na neki brzinski gablec koji često i ne bude baš zdrav. Kladil bi se da se to što Norvežani imaju visok life expectancy, uz manjak stresa i puno ribe u prehrani, može pripisati i tome što nemaju toliko pekara kao Balkanci.
Još jedna zanimljiva stvar koju sam načuo je da se po namirnice često ide u Švedsku . I to mi sasvim ima smisla i podsjeća me na priče iz Jugoslavije kad se po određene namirnice išlo u Italiju. Kaže mi majka da sam kao mali volio klopati “kremu di orzo” po koju su preko granice išli baka i dida iz Delnica . S ostalim me baš nisi mogel nahraniti. No, o tome više znaju starije generacije, a ja javim dok obavimo neku nabavku u Švedskoj!
Slika je iz jedne od Rema 1000 u Hortenu – nagradnjača “Osvoji kajak”! Ispod kajaka su konzerve leverpostei (jetrena pašteta) i stabbur makrell (skuša u paradajzu). Oboje su jako popularna nacionalna hrana.